Olimpia Melinte: „Pentru mine, imaginația e cea mai de preț unealtă a actorului.”
Olimpia Melinte este un nume arhi-cunoscut datorită rolului din serialul VLAD, producția PRO TV. Însă înainte de a fi un star de televiziune, Olimpia este actriță de film – o revelație a cinematografiei românești descoperită încă din timpul facultății, când a fost nominalizată la două Premii GOPO (Tânără Speranță & Cea mai bună actriță într-un rol principal) pentru rolul Magda din filmul Cele ce Plutesc, în regia lui Mircea Daneliuc. A terminat Actorie la Iași, la Universitatea de Arte „George Enescu”, și la scurt timp a venit în București, unde a jucat în nenumărate scurtmetraje și lungmetraje, regizate de nume sonore precum Dan Chișu, Cristina Iacob sau Anca Damian dar și de tineri regizori, parte din ei debutanți. Este una din puținele actrițe recunoscute internațional – nominalizată la Premiile Goya, pentru rolul din Canibal (R: Manuel Martin Cuenca) și câștigătoare a unui premiu oferit de Uniunea Actorilor din Spania, pentru același rol.
A visat de mic copil că va avea o revistă de film într-o zi și visul ei s-a îndeplinit în 2019. Când nu coordonează redacția, sau asociația ADFR (pe care o conduce din 2016), Laura este în drumeții pe munte, la vreun festival de film, sau la vreo expoziție de artă. Îi place să adune mereu oameni în jurul ei și ar asculta jazz oricând.
