Sundance Film Festival – Câștigătorii anului 2020

2 Februarie 2020

Sundance Film Festival s-a desfășurat între 23 ianuarie – 2 februarie, iar printre filmele participante s-au numărat și filmele românești Colectiv (r. Alexander Nanau) și Acasă, My Home (r. Radu Ciorniciuc, Mircea Topoleanu).

acasa, my home
Acasă, my home © Acasa :: the film

Festivalul, coordonat de Sundance Institute, a avut prima sa ediție acum 35 de ani, în 1985, iar de atunci sute de filme au fost văzute pe ecranele festivalului.

Este locul unde se întâlnesc unele dintre cele mai puternice și originale povești de ficțiune sau documentar din lumea filmului. În selecția acestui an se pot găsi, ca întotdeauna, atât regizori deja consacrați, cât și regizori care se află la începutul carierei lor internaționale dar cu viziuni cel puțin la fel de îndrăznețe.

Pe lângă proiecții de film, publicul s-a putut bucura și de instalații multimedia, performance-uri, conferințe cu realizatori de film și evenimente de muzică.

Acasă, My Home este câștigătorul premiului Premiul special al juriului pentru cinematografie pentru film documentar.

 

Mai jos puteți găsi lista completă a câștigătorilor acestui an:

 

U.S. DRAMATIC JURY AWARDS (PREMIILE JURIULUI PENTRU FICȚIUNE SUA)

Grand Jury Prize (Marele premiu al juriului): Minari (r. Lee Isaac Chung)

Jury Award for Directing (Premiul juriului pentru regie): Radha Blank (The 40-Year-Old Version)

Waldo Salt Screenwriting Award (Premiul pentru scenariu ”Waldo Salt”): Edson Oda (Nine Days)

Special Jury Award for Neorealism (Premiul juriului pentru neorealism): Eliza Hittman (Never Rarely Sometimes Always.)

Special Jury Award for Auteur Filmmaking (Premiul juriului pentru film de autor): Josephine Decker (Shirley)

Special Jury Award for Ensemble Cast (Premiul juriului pentru distribuție): Charm City Kings

 

U.S. DOCUMENTARY JURY AWARDS (PREMIILE JURIULUI PENTRU DOCUMENTAR SUA)

Grand Jury Prize (Marele premiu al juriului): Boys State (r. Jesse Moss)

Jury Award for Directing (Premiul juriului pentru regie): Garrett Bradley (Time)

Special Jury Award for Innovation in Nonfiction Storytelling (Premiul special al juriului pentru inovație în nonficțiune): Dick Johnson Is Dead (r. Kirsten Johnson)

Special Jury Award for Editing (Premiul special al juriului pentru montaj): Tyler H. Walk (Welcome to Chechnya)

Special Jury Award for Social Impact Filmmaking (Premiul special al juriului pentru impact social în cinematografie): Elyse Steinberg, Josh Kriegman, Eli Despres (The Fight)

Special Jury Award for Emerging Filmmaker (Premiul special al juriului pentru un regizor emergent): Arthur Jones (Feels Good Man)

 

WORLD CINEMA DRAMATIC JURY AWARDS (PREMIILE JURIULUI PENTRU FICȚIUNE INTERNAȚIONAL)

Grand Jury Prize (Marele premiu al juriului): Yalda, A Night for Forgiveness (r. Massoud Bakhsh)

Jury Award for Directing (Premiul juriului pentru regie): Maïmouna Doucouré (Cuties)

Special Jury Award for Best Screenplay (Premiul special al juriului pentru cel mai bun scenariu): Fernanda Valadez, Astrid Rondero (Identifying Features (Sin Señas Particulares)

Special Jury Award for Visionary Filmmaking (Premiul special al juriului pentru viziune în cinematografie): Lemohang Jeremiah Mosese (This Is Not a Burial, It’s a Resurrection)

Special Jury Award for Acting (Premiul special al juriului pentru actorie): Ben Whishaw (Surge)

 

WORLD CINEMA DOCUMENTARY JURY AWARDS

Grand Jury Prize (Marele premiu al juriului): Epicentro (r. Hubert Sauper)

Jury Award for Directing (Premiul juriului pentru regie): Iryna Tsilyk (The Earth Is Blue as an Orange)

Special Jury Award for Creative Storytelling (Premiul special al juriului pentru creativitate în narațiune): Benjamin Ree (The Painter and the Thief)

Special Jury Award for Cinematography (Premiul special al juriului pentru cinematografie): Mircea Topoleanu, Radu Ciorniciuc (Acasă, My Home)

Special Jury Award for Editing (Premiul special al juriului pentru montaj): Mila Aung-Thwin, Sam Soko, Ryan Mullins (Softie)

 

NEXT INNOVATOR AWARD (PREMIUL ”NEXT INNOVATOR”)

I Carry You with Me (r. Heidi Ewing)

 

AUDIENCE AWARDS (PREMIILE PUBLICULUI)

U.S. Dramatic (SUA ficțiune): Minari (r. Lee Isaac Chung)

U.S. Documentary (SUA documentar): Crip Camp (r. Nicole Newnham, Jim LeBrecht)

World Cinema Dramatic (Ficțiune în cinematografia mondială): Identifying Features (Sin Señas Particulares) (r. Fernanda Valadez)

World Cinema Documentary (Documentar în cinematografia mondială): The Reason I Jump (r. Jerry Rothwell)

Next: I Carry You with Me (r. Heidi Ewing)

 

ALFRED P. SLOAN FEATURE FILM PRIZE (PREMIUL PENTRU LUNGMETRAJ ”ALFRED P. SLOAN”)

Tesla (r. Michael Almereyda)

 

SHORT FILM JURY AWARDS

Grand Jury Prize (Marele premiu al juriului): So What If The Goats Die (r. Sofia Alaoui)

Jury Award for U.S. Fiction (Premiul juriului pentru film de ficțiune SUA): -Ship: A Visual Poem (r. Terrance Daye)

Jury Award for International Fiction (Premiul juriului pentru film de ficțiune internațional): The Devil’s Harmony (r. Dylan Holmes Williams)

Jury Award for Non-fiction (Premiul juriului pentru non-ficțiune): John Was Trying to Contact Aliens (r. Matthew Killip)

Jury Award for Animation (Premiul juriului pentru animație): Daughter (r. Daria Kashcheeva)

Special Jury Award for Acting (Premiul juriului pentru actorie): Sadaf Asgari (Exam)

Special Jury Award for Directing (Premiul juriului pentru regie): Michael Arcos (Valerio’s Day Out)

 

SUNDANCE INSTITUTE / AMAZON STUDIOS PRODUCERS AWARDS

Documentary Features (Lungmetraj documentar): Whirlybird (r. Diane Becker and Melanie Miller)

Narrative Features (Lungmetraj narativ): Farewell Amor (r. Huriyyah Muhammad)

Sundance Institute/Adobe Mentorship Award for Editing Documentary (Premiul ”Adobe Mentorship” pentru montaj de film documentar): Carla Gutierrez

Sundance Institute/Adobe Mentorship Award for Editing Narrative (Premiul ”Adobe Mentorship” pentru montaj de film narativ): Affonso Gonçalves

Melissa Antonescu Melissa Antonescu
Fotograf și redactor, a co-fondat Dissolved Magazine. La Films in Frame prezintă noutățile din lumea filmului, în cadrul Știrilor de Luni. Îi plac poveștile, Monty Python și să meargă la mare.