Premiile Oscar 2021 – Documentarul “colectiv” pe lista scurtă a filmelor nominalizate

10 Februarie 2021

Premiile Academiei Americane de Film, cunoscute și ca Premiile Oscar, vor avea loc pe 25 aprilie 2021, după ce data inițială a fost amânată ca urmare a situației excepționale în care s-a aflat industria cinematografică în 2020. Filmele eligibile în cursa pentru marele premiu trebuie să fi fost lansate între 1 ianuarie 2020 și 28 februarie 2021.

Pe 9 februarie au fost anunțate listele scurte ale secțiunilor Cel mai bun film documentar, Cel mai bun scurtmetraj documentar, Cel mai bun film internațional, Machiaj și coafură, Cea mai bună coloană sonoră, Cea mai bună melodie originală, Cel mai bun scurtmetraj de animație, Cel mai bun scurtmetraj și Cele mai bune efecte speciale. Spre deosebire de edițiile anterioare, listele categoriilor Cel mai bun film internațional și Cel mai bun film documentar cuprind câte 15 nominalizări, în loc de 10.

Surpriza serii a fost alegerea în categoriile Cel mai bun film documentar și  Cel mai bun film internațional a documentarului românesc colectiv, realizat de Alexander Nanau și disponibil pe HBO GO.

Filmele care avansează în etapa de votare a nominalizărilor sunt:

Cel mai bun film documentar

All In: The Fight for Democracy (r. Lisa Cortes, Liz Garbus)
Boys State (r. Amanda McBaine, Jesse Moss)
Collective (r. Alexander Nanau)
Crip Camp (r. James Lebrecht, Nicole Newnham)
Dick Johnson Is Dead (r. Kirsten Johnson)
Gunda (r. Viktor Kosakovskiy)
MLK/FBI (r. Sam Pollard)
The Mole Agent (r. Maite Alberdi)
My Octopus Teacher (r. Pippa Ehrlich, James Reed)
Notturno (r. Gianfranco Rosi)
The Painter and the Thief (r. Benjamin Ree)
76 Days (r. Weixi Chen, Hao Wu, Anonymous)
Time (r. Garrett Bradley)
The Truffle Hunters (r. Michael Dweck, Gregory Kershaw)
Welcome to Chechnya (r. David France)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

Abortion Helpline, This Is Lisa (r. Janet Goldwater, Mike Attie, Barbara Attie)
Call Center Blues (r. Geeta Gandbhir)
Colette
A Concerto Is a Conversation (r. Kris Bowers, Ben Proudfoot)
Do Not Split (r. Anders Hammer)
Hunger Ward (r. Skye Fitzgerald)
Hysterical Girl (r. Kate Novack)
A Love Song for Latasha (r. Sophia Nahli Allison)
The Speed Cubers (r. Sue Kim)
What Would Sophia Loren Do? (r. Ross Kauffman)

Cel mai bun film internațional

Quo Vadis, Aida? (r. Jasmila Žbanić)
The Mole Agent (r. Maite Alberdi)
Charlatan (r. Agnieszka Holland)
Another Round (r. Thomas Vinterberg)
Two of Us (r. Filippo Meneghetti)
La Llorona (r. Jayro Bustamante)
Better Days (r. Derek Tsang)
Sun Children (r. Majid Majidi)
Night of the Kings (r. Philippe Lacôte)
I’m No Longer Here (r. Fernando Frias)
Hope (r. Maria Sødahl)
Collective (r. Alexander Nanau)
Dear Comrades! (r. Andrey Konchalovskiy)
A Sun (r. Chung Mong-hong)
The Man Who Sold His Skin (r. Kaouther Ben Hania)

Machiaj și coafură

Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn (r. Cathy Yan)
Emma
(r. Autumn de Wilde)
The Glorias
(r. Julie Taymor)
Hillbilly Elegy
(r. Ron Howard)
Jingle Jangle: A Christmas Journey
(r. David E. Talbert)
The Little Things
(r. John Lee Hancock)
Ma Rainey’s Black Bottom
(r. George C. Wolfe)
Mank
(r. David Fincher)
One Night in Miami…
(r. Regina King)
Pinocchio
(r. Matteo Garrone)

Cea mai bună coloană sonoră

Ammonite (Dustin O’Halloran, Volker Bertelmann)
Blizzard of Souls
(Lolita Ritmanis)
Da 5 Bloods
(Terence Blanchard)
The Invisible Man
(Benjamin Wallfisch)
Jingle Jangle: A Christmas Journey
(John Debney)
The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
(Gabriel Yared)
The Little Things
(Thomas Newman)
Mank
(Trent Reznor, Atticus Ross)
The Midnight Sky
(Alexandre Desplat)
Minari
(Emile Mosseri)
Mulan
(Henry Gregson-Williams)
News of the World 
(James Newton Howard)
Soul
(Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross)
Tenet (Ludwig Göransson)
The Trial of the Chicago 7
(Daniel Pemberton)

Cea mai bună melodie originală

Turntables from All In: The Fight for Democracy (r. Lisa Cortes, Liz Garbus)
See What You’ve Done from Belly of the Beast (r. Erika Cohn)
Wuhan Flu
from Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan (r. Jason Woliner)
Husavik from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (r. David Dobkin)
Never Break
from Giving Voice (r. James D. Stern, Fernando Villena)
Make It Work
from Jingle Jangle: A Christmas Journey (r. Jingle Jangle: A Christmas Journey)
Fight For You
from Judas and the Black Messiah (r. Black Messiah)
lo Sì (Seen)
from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se) (r. Edoardo Ponti)
Rain Song
from Minari (r. Lee Isaac Chung)
Show Me Your Soul
from Mr. Soul! (r. Melissa Haizlip, Sam Pollard)
Loyal Brave True
from Mulan (r. Niki Caro)
Free
from The One and Only Ivan (r. Thea Sharrock)
Speak Now
from One Night in Miami… (r. Regina King)
Green
from Sound of Metal (r. Darius Marder)
Hear My Voice
from The Trial of the Chicago 7 (r. Aaron Sorkin)

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Burrow (r. Madeline Sharafian)
Genius Loci (r. Adrien Merigeau)
If Anything Happens I Love You (r. Will McCormack)
Kapaemahu (r. Joe Wilson, Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer)
Opera (r. Erick Oh)
Out (r. Steven Hunter)
The Snail and the Whale (r. Daniel Snaddon, Max Lang)
To Gerard (r. Taylor Meacham)
Traces (r. Sophie Tavert Macian, Hugo Frassetto)
Yes-People (r. Gísli Darri Halldórsson)

Cel mai bun scurtmetraj

Bittu (r. Karishma Dube)
Da Yie (r. Anthony Nti)
Feeling Through (r. Doug Roland)
The Human Voice (r. Pedro Almodóvar)
The Kicksled Choir (r. Torfinn Iversen)
The Letter Room (r. Elvira Lind)
The Present (r. Jacob Frey)
Two Distant Strangers (r. Travon Free, Martin Desmond Roe)
The Van (r. Erenik Beqiri)
White Eye (r. Tomer Shushan)

Cele mai bune efecte speciale

Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn (r. Cathy Yan)
Bloodshot (r. Dave Wilson)
Love and Monsters (r. Michael Matthews)
Mank
(r. David Fincher)
The Midnight Sky (r. George Clooney)
Mulan (r. Niki Caro)
The One and Only Ivan (r. Thea Sharrock)
Soul (r. Pete Docter, Kemp Powers)
Tenet (r. Christopher Nolan)
Welcome to Chechnya (r. David France)

 Nominalizările la Premiile Oscar se vor anunța luni, 15 martie, iar evenimentul va avea loc duminică, 25 aprilie 2021.



Fotograf și redactor, a co-fondat Dissolved Magazine. La Films in Frame prezintă noutățile din lumea filmului, în cadrul Știrilor de Luni. Îi plac poveștile, Monty Python și escapadele la mare.