Premiile Gopo 2021 – lista completă a câștigătorilor

8 Iulie 2021

Ediția din acest an a Premiilor Gopo a avut loc pe 29 iunie, la Teatrul de Vară Mihai Eminescu. Gazda ceremoniei a fost actorul Adrian Nicolae, iar evenimentul a fost transmis live pe platformele Voyo și TIFF Unlimited, dar și pe site-ul Premiile Gopo.

Criticul de film Magda Mihăilescu și Enache Hărăbor, maestru machetist de arte vizuale, colaborator al regizorului Ion Popescu-Gopo, au fost onorați în acest an cu Premiul Special, ca recunoaștere pentru carierele lor excepționale în lumea filmului.

Actorul de teatru, film și televiziune Costel Constantin a fost omagiat cu Premiul Gopo pentru Întreaga Carieră, oferit de Apa Nova București.

Filmele Acasă (r. Radu Ciorniciuc), colectiv (r. Alexander Nanau), Ivana cea groaznică (r. Ivana Mladenovic) și Tipografic majuscul (r. Radu Jude) au participat în cursa pentru marele premiu, Cel mai bun film de lungmetraj.

Filmele nominalizate în acest an la categoria Film European au fost: Les Miserables (r. Ladj Ly), Il Traditore (r. Marco Bellocchio), It Must Be Heaven (r. Elia Suleiman) și Sorry We Missed You (r. Ken Loach).

Mai jos găsiți lista completă a câștigătorilor:

Cel mai bun film de lungmetraj

colectiv (producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova | România | Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)

Cea mai bună regie

Alexander Nanau (colectiv)

Cel mai bun actor în rol principal

Mihai Călin (5 Minute)

Cea mai buna actriță în rol principal

Diana Cavallioti (5 Minute)

Cel mai bun actor în rol secundar

Emanuel Pârvu (5 Minute)

Cea mai bună actriță în rol secundar

Elvira Deatcu (5 Minute)

Cel mai bun scenariu

Dorian Boguță, Loredana Novak (Urma)

Cea mai bună imagine

Oleg Mutu (Dragoste 2. America)

Cel mai bun montaj

Alexander Nanau, George Cragg, Dana Bunescu (colectiv)

Cel mai bun sunet

Tom Weber, Andreas Mühlschlegel, Lukás Moudrý (Acasă)

Cea mai bună muzică originală

Marius Leftărache, Matei Stratan, Cristina Chiosea (Urma)

Cele mai bune decoruri

Irina Moscu (Tipografic Majuscul)

Cele mai bune costume

Mălina Ionescu (Urma)

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan (Tipografic Majuscul)

Cel mai bun film de debut

Acasă (r. Radu Ciorniciuc)

Cel mai bun documentar

Acasă  (r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România | Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

În noapte (r. Ana Pasti, producători: Irena Isbășescu, Adrian Sitaru | România | 4Proof Film)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

Cerbul a trecut prin fața mea (r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri | România | Activ Docs)

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Moartea și cavalerul (r. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeș | România | Hai-Hui Entertainment)

Tânără speranță

Alma Buhagiar (pentru regia scurtmetrajului Împreună)

Cel mai bun film european

Sorry We Missed You/ În absența dvs. (r. Ken Loach | Franța | distribuitor: Independența Film)

Premiul pentru întreaga activitate

Doina Levintza

Premiul Gopo pentru întreaga carieră

Costel Constantin

Premiul RSC pentru cea mai bună imagine

Pătru Păunescu (Bunic şi Nepot)

Premiul publicului

Miami Bici (r. Jesús del Cerro)

Premiul Special

Sculptorul machetist Enache Hărăbor

Premiul Special

Criticul de film Magda Mihăilescu



Fotograf și redactor, a co-fondat Dissolved Magazine. La Films in Frame prezintă noutățile din lumea filmului, în cadrul Știrilor de Luni. Îi plac poveștile, Monty Python și escapadele la mare.