Nominalizările la Premiile Gopo 2021

17 Mai 2021

Joi, 13 mai, au fost anunțate nominalizările la unul dintre cele mai importante evenimente de film din România, Premiile Gopo. În cursa pentru marele premiu au intrat filmele Acasă (r. Radu Ciorniciuc), colectiv (r. Alexander Nanau), Ivana cea Groaznică (r. Ivana Mladenovic) și Tipografic Majuscul (r. Radu Jude). În procesul de selecție, au fost luate în considerare 16 lungmetraje lansate în cinematografe sau pe platforme VOD în 2020.

Filmele cu cele mai multe nominalizări în acest an sunt Urma (r. Dorian Boguţă) și Ivana cea Groaznică (r. Ivana Mladenovic).

Realizatorii filmului colectiv (r. Alexander Nanau) au solicitat ca filmul să nu fie luat în considerare la categoria Documentar.

Din juriul Premiilor Gopo au făcut parte profesioniști din domeniu precum criticii de film Iulia Blaga, Irina Trocan, Victor Morozov, Călin Boto și Gabriela Filippi, regizorii Marius Olteanu, Mona Nicoară și Nora Agapi, actrița Emilia Dobrin, editorul Eugen Kelemen, și Ioana Dragomirescu, coordonatoarea Cinema Elvire Popesco.

Mai jos, puteți găsi lista completă a nominalizărilor:

Cel mai bun film de lungmetraj

  • Acasă (producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România | Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • colectiv (producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova | România | Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)
  • Ivana cea Groaznică (producători: Ada Solomon, Ivana Mladenovic | România | MicroFILM)
  • Tipografic Majuscul (producător: Ada Solomon | România | MicroFILM)

Cea mai bună regie

  • Alexander Nanau (colectiv)
  • Ivana Mladenovic (Ivana cea Groaznică)
  • Radu Ciorniciuc (Acasă)
  • Radu Jude (Tipografic Majuscul)

Cel mai bun actor în rol principal

  • Igor Babiac (Dragoste 2. America)
  • Mihai Călin (5 Minute)
  • Șerban Lazarovici (Tipografic Majuscul)
  • Teodor Corban (Urma)

Cea mai buna actriță în rol principal

  • Diana Cavallioti (5 Minute)
  • Irina Rădulescu (Urma)
  • Ivana Mladenovic (Ivana cea Groaznică)

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Dragoș Bucur (Urma)
  • Emanuel Pârvu (5 Minute)
  • Lucian Ifrim (Urma)
  • Miodrag Mladenovic (Ivana cea Groaznică)

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Ana Radu (5 Minute)
  • Anca Pop (Ivana cea Groaznică)
  • Elvira Deatcu (5 Minute)
  • Ioana Iacob (Tipografic Majuscul)

Cel mai bun scenariu

  • Dorian Boguță, Loredana Novak (Urma)
  • Ivana Mladenovic, Adrian Șchiop (Ivana cea Groaznică)
  • Radu Jude, Gianina Cărbunariu (Tipografic Majuscul)

Cea mai bună imagine

  • Alexander Nanau (colectiv)
  • Barbu Bălășoiu (Urma)
  • Carmen Tofeni (Ivana cea Groaznică)
  • Oleg Mutu (Dragoste 2. America)
  • Radu Ciorniciuc, Mircea Topoleanu (Acasă)

Cel mai bun montaj

  • Alexander Nanau, George Cragg, Dana Bunescu (colectiv)
  • Andrei Gorgan (Acasă)
  • Cătălin Cristuțiu (Tipografic Majuscul)
  • Patricia Chelaru, Cătălin Cristuțiu (Ivana cea Groaznică)
  • Tudor D. Popescu (Urma)

Cel mai bun sunet

  • Alexandru Dumitru, Daniel Soare, Dejan Kragulj (Ivana cea Groaznică)
  • Andre Rigaut, Michal Fojcik (Dragoste 2. America)
  • Jean Umansky, Dana Bunescu (Tipografic Majuscul)
  • Mihai Grecea, Angelo Dos Santos, Michele Schillings (colectiv)
  • Tom Weber, Andreas Mühlschlegel, Lukás Moudrý (Acasă)

Cea mai bună muzică originală

  • Bartosz Chajdecki (Dragoste 2. America)
  • Flora Pop (Totul nu va fi bine)
  • Marius Leftărache, Matei Stratan, Cristina Chiosea (Urma)

Cele mai bune decoruri

  • Andreea Popa (Urma)
  • Irina Moscu (Tipografic Majuscul)
  • Mihaela Poenaru (Dragoste 2. America)

Cele mai bune costume

  • Adina Bucur (5 Minute)
  • Dorin Negrău (Tipografic Majuscul)
  • Iulia Popescu (Ivana cea Groaznică)
  • Mălina Ionescu (Urma)

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

  • Bianca Boeroiu, Domnica Bodogan (Tipografic Majuscul)
  • Dana Moldoveanu, Lidia Ivanov (Urma)
  • Iulia Popescu, Dejana Petrucic (Ivana cea Groaznică)
  • Manuela Simionescu, Dana Roșeanu (5 Minute)

Cel mai bun film de debut

  • Acasă (r. Radu Ciorniciuc)
  • Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom)
  • Urma (r. Dorian Boguță)

Cel mai bun documentar

  • Acasă  (r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România | Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
  • Lemn (r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger, producători: Vincent Lucassen, Ebba Sinzinger, Monica Lăzurean-Gorgan | România | 4Proof Film)
  • Superhombre (r. Lucian Mircu, Mircea Gherase, producători: Mircea Gherase, Lucian Mircu | România | Mircea Gherase PFA)
  • Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom, producători: Alexandru Solomon, Ada Solomon | România | Hi Film Productions)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune

  • În noapte (r. Ana Pasti, producători: Irena Isbășescu, Adrian Sitaru | România | 4Proof Film)
  • Kaimos (r. Sarra Tsorakidis, producător: Paul Negoescu | România | Papillon Film)
  • Laila (r. Raya Al Souliman, producător: Paul Negoescu | România | Papillon Film)
  • Ținutul care nu doarme niciodată (r. Andra Tarara, David Schwartz, producători: Andra Tarara, David Schwartz | România)

Cel mai bun scurtmetraj de animație

  • Candy Can (r. Anton Octavian, producător: Mihai Mitrică | România | Safe Frame)
  • Cântec de leagăn (r. Paul Mureșan, producător: Mihai Mitrică | România |Safe Frame)
  • Moartea și cavalerul (r. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeș | România | Hai-Hui Entertainment)
  • Sașa și Petre (r. Luca Istodor | România)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • Apropieri (r. Ioana Grigore, producător: Ioana Grigore | România | U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
  • Cerbul a trecut prin fața mea (r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri | România | Activ Docs)
  • Totul pentru Riana (r. Mihai Gavril Dragolea, producători: Mihai Gavril Dragolea, Ioana Lascăr | România | Vagabond Film, deFilm)
  • Venim pe rând și mergem pe sărite (r. Mihnea Toma | România | U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)

Tânără speranță

  • Alma Buhagiar (pentru regia scurtmetrajului Împreună)
  • Cătălin Rugină (pentru imaginea scurtmetrajelor Datoria și Vânătoarea de cerbi)
  • Gabor Bondi (pentru rolul Raul din scurtmetrajul În noapte)
  • Patricia Chelaru (pentru montajul filmului Ivana cea groaznică)
  • Teona Galgoțiu (pentru regia scurtmetrajelor Elefant departe și Mă uit înapoi și dispare)

Cel mai bun film european

  • Il Traditore/ Trădătorul (r. Marco Bellocchio | Italia, Franța, Germania, Brazilia | distribuitor: Independența Film)
  • It Must Be Heaven/ Paradisul, probabil (r. Elia Suleiman | Franța, Qatar, Germania, Canada, Turcia, Teritoriile Palestiniene | distribuitor: Independența Film)
  • Les Miserables/ Mizerabilii (r. Ladj Ly | Franța | distribuitor: Independența Film)
  • Sorry We Missed You/ În absența dvs. (r. Ken Loach | Franța | distribuitor: Independența Film)

Gala Premiilor Gopo va avea loc pe 28 iunie 2021.



Fotograf și redactor, a co-fondat Dissolved Magazine. La Films in Frame prezintă noutățile din lumea filmului, în cadrul Știrilor de Luni. Îi plac poveștile, Monty Python și escapadele la mare.