Nominalizările la ediția 93 a Premiilor Oscar – Primul documentar românesc nominalizat la Oscar

15 Martie 2021

Au fost anunțate nominalizările la Premiile Academiei Americane de Film, care vor avea loc pe 25 aprilie 2021.

Pentru prima dată în istoria Premiilor Oscar, dar și a cinematografiei românești, în cursa pentru trofeele de Cel mai bun documentar și Cel mai bun film internațional intră și filmul românesc colectiv, de Alexander Nanau.

Priyanka Chopra Jonas (actriță, producătoare) și Nick Jonas (cântăreț, actor) au anunțat nominalizările pentru ediția 93 a Premiilor Oscar într-o prezentare care s-a transmis live pe site-urile oficiale cât și pe platformele digitale ale Academiei.

Anul acesta, ceremonia de premiere se va desfășura în mai multe spații concomitent, locația principală rămânând Dolby Theatre, care găzduiește gala din anul 2002. Evenimentul va fi televizat live pe ABC în Statele Unite, însă va fi difuzat și în peste 225 de țări și teritorii din lume prin rețelele partenere. Ceremonia va putea fi urmărită și prin live streaming pe diferite platforme digitale, inclusiv Hulu și YoutubeTV.

„În acest an unic atât de solicitant pentru atât de mulți oameni, Academia e determinată să prezinte o ediție a Oscarurilor cum n-a mai fost până acum, prioritizând în același timp sănătatea și siguranța tuturor participanților… Din dorința de a realiza o emisiune în direct care să satisfacă așteptările audienței noastre globale, dar în același timp să respecte cerințele impuse de pandemie, ceremonia va fi transmisă live din numeroase locații, inclusiv emblematicul Dolby Theatre.” (sursa: Vanity Fair)

Lista completă a nominalizărilor este disponibilă mai jos:

Cel mai bun film (Best Picture)

The Father (David Parfitt, Jean-Louis Livi, Philippe Carcassonne, Producers)
Judas and the Black Messiah (Shaka King, Charles D. King, Ryan Coogler, Producers)
Mank (Ceán Chaffin, Eric Roth, Douglas Urbanski, Producers)
Minari (Christina Oh, Producer)
Nomadland (Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao, Producers)
Promising Young Woman (Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell, Josey McNamara, Producers)
Sound of Metal (Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Producers)
“he Trial of the Chicago 7 (Marc Platt, Stuart Besser, Producers)

Actor în rol principal (Actor in a Leading Role)

Riz Ahmed (Sound of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)

Actriță în rol principal (Actress in a Leading Role)

Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Actor în rol secundar (Actor in a Supporting Role)

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Leslie Odom Jr (One Night in Miami… )
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakeith Stanfeld (Judas and the Black Messiah)

Actriță în rol secundar (Actress in a Supporting Role)

Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Yuh-Jung Youn (Minari)

Regie (Directing)

Thomas Vinterberg (Another Round)
David Fincher (Mank)
Lee Isaac Chung (Minari)
Chloé Zhao (Nomadland)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Scenariu adaptat (Writing (Adapted Screenplay))

Borat Subsequent Moviefilm (Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern, Anthony Hines, Dan Swimer, Nina Pedrad)
The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller)
Nomadland (Chloé Zhao)
One Night In Miami (Kemp Powers)
The White Tiger (Ramin Bahrani)

Scenariu original (Writing (Original Screenplay))

Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King)
Minari (Lee Isaac Chung)
Promising Young Woman (Emerald Fennell)
Sound of Metal (Darius Marder, Abraham Marder)
The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

Costume (Costume Design)

Alexandra Byrne (Emma)
Ann Roth (Ma Rainey’s Black Bottom)
Trish Summerville (Mank)
Bina Daigeler (Mulan)
Massimo Cantini Parrini (Pinocchio)

Muzică originală (Music (Original Score))

Terence Blanchard  (Da 5 Bloods)
Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)
Emile Mosseri (Minari)
James Newton Howard (News of the World)
Trent Reznor, Atticus Ross (Soul)

Muzică (melodie originală) (Music (Original Song))

Fight For You (Judas and the Black Messiah)
Hear My Voice (The Trial of the Chicago 7)
Husavik (Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)
Io Sì (Seen) (The Life Ahead (La Vita Davanti a Se))
Speak Now (One Night in Miami…)

Documentar (Documentary Feature)

Collective (Alexander Nanau, Bianca Oana)
Crip Camp Nicole Newnham  (Jim LeBrecht, Sara Bolder)
The Mole Agent (Maite Alberdi, Marcela Santibáñez)
My Octopus Teacher (Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster)
Time (Garrett Bradley, Lauren Domino, Kellen Quinn)

Scurtmetraj documentar (Documentary Short Subject)

Colette (Anthony Giacchino, Alice Doyard)
A Concerto Is a Conversation (Ben Proudfoot, Kris Bowers)
Do Not Split (Anders Hammer, Charlotte Cook)
Hunger Ward (Skye Fitzgerald, Michael Scheuerman)
A Love Song for Latasha (Sophia Nahli Allison, Janice Duncan)

Cel mai bun film de animație (Animated Feature Film)

Onward (Dan Scanlon, Kori Rae)
Over the Moon (Glen Keane, Gennie Rim, Peilin Chou)
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Richard Phelan, Will Becher, Paul Kewley)
Soul (Pete Docter, Dana Murray)
Wolfwalkers (Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young, Stéphan Roelants)

Scurtmetraj de animație (Animated Short Film)

Burrow (dir. Madeline Sharafian)
Genius Loci (dir. Pascal Griesshammer)
If Anything Happens I Love You (dir. Michael Govier, Will McCormack)
Opera (dir. Erick Oh)
Yes-People (dir. Gísli Darri Halldórsson)

Scurtmetraj (Live Action Short Film)

Feeling Through (dir. Doug Roland)
The Letter Room (dir. Elvira Lind)
The Present (dir. Farah Nabulsi)
Two Distant Strangers (dir. Travon Free, Martin Desmond Roe)
White Eye (dir. Tomer Shushan)

Cel mai bun film internațional (International Feature Film)

Another Round (Denmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romania)
The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Imagine (Cinematography)

Judas and the Black Messiah (Sean Bobbitt)
Mank (Erik Messerschmidt)
News of the World (Dariusz Wolski)
Nomadland (Joshua James Richards)
The Trial of the Chicago 7 (Phedon Papamichael)

Montaj (Film Editing)

The Father (Yorgos Lamprinos)
Nomadland (Chloé Zhao)
Promising Young Woman (Frédéric Thoraval)
Sound of Metal (Mikkel E. G. Nielsen)
The Trial of the Chicago 7 (Alan Baumgarten)

Scenografie (Production Design)

The Father (Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone)
Ma Rainey’s Black Bottom (Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O’Hara, Diana Stoughton)
Mank (Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale)
News of the World (Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan)
Tenet (Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas)

Machiaj și coafură (Makeup and Hairstyling)

Emma (Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze)
Hillbilly Elegy (Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle, Patricia Dehaney)
Ma Rainey’s Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson)
Mank (Gigi Williams, Kimberley Spiteri, Colleen LaBaff)
Pinocchio (Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti)

Sunet (Sound)

Greyhound (Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman)
Mank (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin)
News of the World (Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett)
Soul (Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker)
Sound of Metal (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh)

Efecte speciale (Visual Effects)

Love and Monsters (Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox)
The Midnight Sky (Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins)
Mulan (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram)
The One and Only Ivan (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez)
Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher)



Fotograf și redactor, a co-fondat Dissolved Magazine. La Films in Frame prezintă noutățile din lumea filmului, în cadrul Știrilor de Luni. Îi plac poveștile, Monty Python și escapadele la mare.