Cinema Elvire Popesco, en plein air: o discuție cu Ioana Dragomirescu

25 iunie, 2020

Până în momentul de față, cinematograful Elvire Popesco este prima sală de cinema din București care s-a redeschis după relaxarea măsurilor impuse de pandemia COVID-19. Sub egida „Cinema Elvire Popesco en plein air” (Cinema Elvire Popesco in aer liber), sala și-a reluat activitatea în data de 13 iunie (așadar, la fix trei luni de la închiderea sălii) prin mijloace adaptate la situația actuală: una în care sălile din interior sunt în continuare închise, în care se impun reguli de triere epidemiologică și de distanțare socială, dar, mai ales, un moment în care nicio casă de distribuție nu își asumă, deocamdată, lansarea unui nou titlu pe piață. (Regulamentul sălii din această perioadă poate fi citit aici.) Astfel, echipa cinematografului a conceput o selecție de filme franceze, compusă atât din titluri relativ recente (ale căror afișe stau la intrarea în sală - filme precum Doubles Vies, Les Miserables sau Dalida) și din filme clasice, care sunt proiectate simultan pe două ecrane instalate în curtea Institutului Francez: prima proiecție se desfășoară pe zidul exterior al cinematografului, iar cel de-al doilea ecran este instalat pe terasa „Le Bistrot Social”, cafeneaua Institutului. (Programul poate fi consultat aici.)

Ai atins limita de 4 articole gratuite/lună.

Poți avea acces la toate articolele și la alte avantaje dacă te abonezi în comunitatea OFFSCREEN.

Dai mai puțin decât pe o cafea și ajuți critica de film să existe.

Află mai multe

Dacă ai deja un cont, te poți loga aici



+ posts

Critic și curator de film. O interesează cinemaul hibrid și experimental, filmul de montaj, patrimoniul cinematografic și confluența dintre cinema și politic. Vede câteva sute de scurtmetraje pe an pentru BIEFF. Uneori scrie poeme. La Films in Frame, scrie reportaje de festival, editoriale și este și traducătoare.