Berlinale – câștigătorii ediției 70

1 Martie 2020

Festivalul Internațional de Film de la Berlin s-a desfășurat între 20 februarie – 1 martie 2020, iar printre filmele prezente s-au numărat noile producții românești Ieşirea trenurilor din gară (r. Radu Jude, Adrian Cioflâncă), Tipografic majuscul (r. Radu Jude), Malmkrog (r. Cristi Puiu) și Služobníci (r. Ivan Ostrochovský), o co-producție Slovacia, România, Cehia, Irlanda.

malmkrog

De la subiecte presante ale lumii contemporane, ca analiza pe care filmul The Assistant (r. Kitty Green) o face mișcării #metoo și a felului în care abuzul de putere, intimidarea și umilința perpetuează probleme existente în societate de prea mult timp, la readucerea în atenție a unor povești clasice, precum Pinocchio (r. Matteo Garrone) (unde însă filmul se apropie mai mult de povestea originală decât o făcea varianta sa Disney), care devine o adevărată meditație asupra naturii umane, ediția cu numărul 70 a festivalului Berlinale a adus publicului filme puternice, al căror ecou nu va trece neobservat.

Filmele românești prezente reprezintă și ele o demonstrație de diversitate, trecând de la dramă de epocă (Malmkrog – Cristi Puiu), la repovestirea unui eveniment al istoriei recente a României prin ficționalizarea acestuia (Tipografic Majuscul – Radu Jude), la relatarea sub formă documentară a unui alt eveniment prezent în istoria României, Pogromul de la Iaşi (Ieșirea trenurilor din gară – Radu Jude, Adrian Cioflâncă), și apoi la un eseu despre credință, prietenie și frică (Služobníci – Ivan Ostrochovský).

 

Regizorului Cristi Puiu a plecat acasă cu premiul Cel mai bun regizor în secțiunea „Encounters”pentru filmul său, Malmkrog.

Artista și regizoarea Ulrike Ottinger a fost onorată cu premiul Berlinale Camera, iar actrița Dame Helen Mirren a primit premiul Ursul de aur onorific, pentru întreaga carieră.

O noutate a acestui an este că premiul Ursul de argint Alfred Bauer a fost anulat, din cauza unor noi informații legate de poziția lui Alfred Bauer în perioada nazistă. În schimb, anul acesta s-a acordat premiul Ursul de argint – Berlinale 70.

 

Mai jos aveți lista completă a câștigătorilor ediției 70 a Festivalului de Film Internațional Berlin:

Golden Bear (Ursul de aur): There Is No Evil (r. Mohammad Rasoulof)

Silver Bear Grand Jury Prize (Ursul de argint): Never Rarely Sometimes Always (r. Eliza Hittman)

Silver Bear for Best Director (Ursul de argint pentru cel mai bun regizor): Hong Sang-soo, The Woman Who Ran

Silver Bear for Best Actress (Ursul de argint pentru cea mai bună actriță): Paula Beer, Undine

Silver Bear for Best Actor (Ursul de argint pentru cel mai bun actor): Elio Germano, Hidden Away

Silver Bear for Best Screenplay (Ursul de argint pentru cel mai bun scenariu): Favolacce (r. Fabio D’Innocenzo, Damiano D’Innocenzo)

Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution (Ursul de argint pentru o contribuție artistică deosebită): Jürgen Jürges (imagine), DAU. Natasha

Silver Bear Special Prize (Ursul de argint, premiul special): Delete History (r. Benoît Delépine, Gustave Kervern)

Best Film in the Encounters Competition (Cel mai bun film în secțiunea „Encounters”): The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin) (r. C.W. Winter, Anders Edström)

Special Jury Award in the Encounters Competition (Premiul special al juriului în secțiunea „Encounters”): The Trouble With Being Born (r. Sandra Wollner)

Best Director in the Encounters Competition (Cel mai bun regizor în secțiunea „Encounters”): Cristi Puiu, Malmkrog

Special Mention by the Encounters Jury (Mențiunea specială a juriului „Encounters”): Isabella (r. Matías Piñeiro)

Berlinale Documentary Award (Premiul Berlinale pentru documentar): Irradiés (r. Rithy Panh)

Special Mention by the Jury for the Berlinale Documentary Award (Mențiunea specială a juriului pentru Premiul Berlinale pentru documentar): Notes From the Underworld (r. Tizza Covi, Rainer Frimmel)

GWFF Best First Feature Award (Premiul GWFF pentru Cel mai bun film): Los conductos (r. Camilo Restrepo)

GWFF Special Mention (Menșiunea specială GWFF): Naked Animals (r. Melanie Waelde)

Golden Bear for Best Short Film (Ursul de aur pentru cel mai bun scurtmetraj): T (r. Keisha Rae Witherspoon)

Audi Short Film Award (Premiul Audi pentru scurtmetraj): Genius Loci (r. Adrien Mérigeau)

Silver Bear Jury Prize (Short Film) (Ursul de argint pentru cel mai bun scurtmetraj): Filipiñana (r. Rafael Manuel)

Special Mention of the International Jury Generation Kplus (Mențiunea specială a juriului internațional Generația Kplus): The Kites (r. Seyed Payam Hosseini)

Special Prize of the International Jury in Generation Kplus for the Best Short Film (Premiul special al juriului internațional Generația Kplus pentru cel mai bun scurtmetraj): El nombre del hijo (r. Martina Matzkin)

Grand Prix of the International Jury in Generation Kplus for the Best Film (Marele premiu al juriului internațional Generația Kplus pentru cel mai bun film): Los Lobos (r. Samuel Kishi Leopo)

Panorama Audience Award for Best Documentary (Premiul publicului Panorama pentru cel mai bun documentar): Welcome to Chechnya (r. David France)

Panorama Audience Award for Best Feature Film (Premiul publicului pentru cel mai bun film): Otac (r. Srdan Golubović)

Compass-Perspektive-Award: Walchensee Forever (r. Janna Ji Wonders)


Pe Films in Frame puteți citi recenziile filmelor First Cow (r. Kelly Reichardt), selectat în competiția internațională, și Malmkrog (r. Cristi Puiu).

Melissa Antonescu Melissa Antonescu
Fotograf și redactor, a co-fondat Dissolved Magazine. La Films in Frame prezintă noutățile din lumea filmului, în cadrul Știrilor de Luni. Îi plac poveștile, Monty Python și să meargă la mare.